SAT Prep

Answer to Math #6

Answer: 2 or 3
Difficulty: Easy

We know that only one adult ticket ($8) and some number of student tickets ($5) are purchased.

We also know that Janet spends between $15 and $25 on tickets

If Janet bought:

1 student ticket: $8 (adult ticket) + $5 (1 student ticket) = $13

2 student tickets: $8 (adult ticket) + $10 (2 student ticket2) = $18

3 student tickets: $8 (adult ticket) + $15 (3 student ticket) = $23

4 student tickets: $8 (adult ticket) + $20 (4 student ticket) = $28

 

One adult ticket +2 student tickets and one adult ticket + 3 student tickets cost between $15 and $25, so the answer is either 2 or 3.  You could grid in either of these answers and they would be marked correct.